Fringe

FringeFringe, pro někoho možná název džusu, pro nás filmové a seriálové fanoušky možný nástupce Akt X nebo Krajních mezí. Krajní meze, to je doslovný překlad slova Fringe. Myslím, že seriál by nebyl nikterak zajímavý, kdyby ho nerozpohyboval sám veliký J.J.Abrams, který má seriálovém kontě hity jako Ztraceni nebo Alias. Už od prvních myšlenek na natáčení a vysílání se spekulovalo o tom, jaký to bude hit. Jenomže pár týdnu před americkou premiérou na stanici FOX uniknul na internet celý pilotní díl. Zlobu vedení FOXu uhasil fakt, že pilot měl veliký ohlas a zvednul vlnu zájmu o další díly. Lidé z FOXu neváhali a Fringe zařadili mezi pecky podzimu. A to není všechno. Fringe a jeho první sezona měla mít pouze třináct dílů, ale úspěch volal minimálně po dalších devíti, a tak Fringe bude mít plnohodnotnou dvaceti dvou dílnou sérii. A ještě dvě perličky, které nemohou chybět tam, kde dělá Abrams. Na pilotní díl mu FOX přiklepnul rovných 10 milionů dolarů. A Abramsova specialita, kvalitní, propracovaná a intenzivní reklamní kampaň, která skvěle zapůsobila na diváky.


A o čem, že to je? Seriál začíná pádem letadla. Ne nebojte, není to spin-off Ztracených. Jenomže to není ledajaký pád. Na palubě se stane podivná nehoda, která zabije všechny cestující na palubě. Do případu se vloží půvabná agentka Dunhamová, která postupem času zjišťuje, že k letecké katastrofě a incidentu na palubě mají co říct vysocí vládní činitelé.


Olivia Dunham (Anna Torv)


Olivia je v současnosti agentkou FBI. Dříve byla v americkém námořnictvu.


Anna se narodila v roce 1978 v Melbourne v Austrálii. V roce 2001 dokončila studium herectví. Čeští diváci Annu mohli vidět v seriálu McLeodovy dcery. Nyní natáčí seriál Fringe a na Novém Zélandu ve studiích WETA, hraje ve stylu motion capture postavu Nariko ve hře Heavenly Word pro Playstation 3.Peter Bishop (Joshua Jackson)


Peter je synem Waltera Bishopa, který si o něm myslí, že je to takový ten nevydařený synáček. Ale pozor, Peter je nadprůměrně inteligentní. Jeho typickým znakem je přelétavost ze zaměstnání na zaměstnání. Nikde nevydržel déle jak dva měsíce.


Tento velice populární kanadský herec se narodil 11.6.1978 ve Vancouveru. Dětství prožil z části v Kalifornii, ale potom se přestěhoval zpět do Kanady a tam začal hrát v turistických reklamách. Prvně se proslavil ve filmu Šampióni. V roce 1998 přišel zlom v jeho kariéře. Začal totiž hrát v seriálu Dawsonův svět a role Pacayeho mu přinesla monstrózní popularitu nejen v USA. Podle mě je top jeho kariéry role ve filmu Velmi nebezpečné známosti. Poté jeho hvězda postupem času upadala. Ve filmu Lebky ještě zazářil, ale poté šla jeho kariéra mírně dolů. Objevil se v dalších filmech, ale jako vedlejší postava. Ve Fringe se bude snažit vrátit na výsluní.Charlie Francis (Kirk Acevedo)Kirk se narodil 27.11.1974 v New Yorku. Narodil se a vyrůstal v Bronxu. Má portoricko.čínský původ. Hostoval v několika seriálech. Slávu mu přinesl seriál Oz, kde ztvárnil vězně. Za tuto roli byl nominován na několik cen. Poté si zahrál ve filmu Tenká červená linie a v mini sérii Bratrstvo neohrožených.Phillip Broyles (Lance Reddick)


Agent Broyles byl vyslán jako vyšetřovatel k letecké havárii letu č.627. Ovšem není pouze státním agentem, ale je také součástí jakési organizace, která bojuje proti záhadnému spiknutí.


Tento rodák z Baltimore měl sám jasně danou kariéru. Chtěl se stát hudební hvězdou. Jenomže ho postihlo zranění zad a kariéru hudební star mohl pohřbít. Poté šel studovat na Yale drama. Proslavil se v seriálu Oz. Diváci si ho nejspíš budou pamatovat ze seriálu Ztraceni. Zahrál si také ve filmech Stav obležení, Godzilla a Neříkej ani slovo. Hostoval v seriálech Zákon a pořádek, Kriminálka Miami nebo Vražedná čísla. Zazářil v seriálu The Wire.Nina Sharp (Blair Brown)Blair se narodila 23.4.1946 ve Washingtonu. Vystudovala herectví. Má jednoho syna. Za hraní v divadle získala několik ocenění. V tvorbě před kamerou byla nominována dvakrát na Zlaté glóby a 5 krát na cenu Emmy. Zahrála si v mnoha televizních filmech. Do podvědomí českého diváka se nejspíš dostane až v seriálu Fringe.Astrid Farnsworth (Jasika Nicole)Hasila se narodila v Alabamě. Miluje kreslení. Studuje divadlo a tanec na univerzitě v Severní Karolíně.John Scott (Mark Valley)Mark se narodil 24.12.1964 v New Yorku. Školu dokončil v roce 1987. Sloužil v Iráku v operaci Pouštní bouře. Má jednu dceru Sherry. Hrál v seriálech 4400 nebo Boston Legal.Walter Bishop (John Noble)


Walter je podivín. Když studoval na Harvardu tak tam měl svou vlastní laboratoř, ve které vyráběl zubní pastu. Samozřejmě tomu nevěříme. Ve skutečnosti pracoval na vládních zakázkách pro USA. Jenomže se pak jeho výzkum začínal odpoutávat ze řetězů a na sedmnáct let skončil v blázinci.


John se narodil 20.8.1948 v Jižní Austrálii. V Austrálii vystudoval divadelní režii. Působil v divadlech v Sydney a v Londýně. Režíroval více než 80 her. Občas se věnuje herectví a učení herectví. Hostoval v seriálu Hvězdná brána a 24 hodin. Všem divákům po celém světě se vryl do paměti jako král Denethor v trilogii Pán prstenů. Zahrál si také v seriálu Journeyman, který byl ale předčasně ukončen.