CSI

Kriminálka Las VegasCSI neboli po česku Kriminálka Las Vegas je původní americký seriál z produkce CBS, který je velice populární nejen za mořem. Poprvé se na obrazovkách objevil 6.10.2000 a doposud má seriál neuvěřitelných devět řad. V Čechách byl poprvé uveden 7.7.2005 a během vysílání si vydobyl sledovanost přes milion diváků na díl. Aktuálně u nás běží sedmá řada. Producentem seriálu je Jerry Bruckheimer a na režisérské stoličce seděl například Quentin Tarantino. Seriál vymysleli Ann Donahue a Anthony E. Zuiker a už sklidili 6 nominací na Zlaté Glóby a 38 vítězství a 86 nominací v jiných oceňovaných kategoriích.


Seriál nám v každém díle servíruje několik vražedných zločinů, které se odehrály v Las Vegas nebo v jejím nejbližším okolí. Tyto zločiny musí vyřešit tým kriminalistů, který důkladně prozkoumá místo činu a získané důkazy. Poté nám předloží a usvědčí zločince. Ale ne vždy je tomu tak. Šéfem týmu je Gil Grissom (William L. Petersen). Dalšími členy jeho týmu jsou Catherine Willowsová (Marg Helgenberger), Warrick Brown (Gary Dourdan), Nick Stokes (George Eads), Sara Sidleová (Jorja Fox), kapitán Jim Brass (Paul Guilfoyle), Greg Sanders (Eric Szmanda) a patolog Dr. Al Robbins (Robert David Hall).


Gil Grissom (William L. Petersen)


Občas podivínský, ale jinak velice sympatický, charismatický a zkušený Gil Grissom je vynikajícím kriminalistou, který vždy zachová chladnou hlavu a hlavou se také snaží vždy případ vyřešit. Je plně oddaný své práci. Je milovníkem umění a entomologie. Grissom je chytrý a ve všem pozorný. Nikdy netrhá tzv. „partu“, ale vždy stojí za svými kolegy. Je to zkrátka příkladný šéf.


William Louis Petersen, původem z Dánska, se narodil 21.února 1953 ve státě Illinois. Když byl na univerzitě, tak si chtěl zvýšit univerzitní průměr a vzal kurzy herectví. V té době ovšem ještě netušil, že se za několik let stane skvělým hercem. Po nesnázích s prací se odstěhoval do Chicaga a zde se mu začalo, hlavně jako divadelnímu herci, velice dařit. Do filmového podvědomí diváků se nejspíš zapsal v roce 1986 ve filmu Manhunter. Pravá sláva, ale na Petersena čekala až v Kriminálce Las Vegas. V roce 2003 se podruhé oženil. Z prvního manželství má dceru. V současné době je to nejlépe placená seriálová hvězda, která si za účast v jednom díle na konto připíše 800 000 dolarů.Ray Langston (Laurence Fishburne)


Profesor Langston kriminální laboratoř sám nevyhledal, vlastně nemá žádné spojení s prací policie. Všechno začalo tím, kdy Grissom navštívil jeho seminář, ve kterém profesor zpovídal sériového vraha Nate Haskella, známého pod jménem "Vrah Dicka a Jane".


Laurence se narodil 30.7.1961 ve státě Georgia. Prožil těžké dětství, protože vyrůstal v newyorském Brooklynu. Ale díky jeho matce, která byla učitelka, se nestal pouličním grázlem. Jeho herecká kariéra začala už v deseti letech. To hrál v seriálu One life to live. Ve čtrnácti letech začalo jeho přátelství s F.F.Coppolou. Zahrál si v hitu Apokalypsa a v dalších letech díky tomuto přátelství si zahrál v jeho dalších filmech. Nevěnoval se pouze filmu, ale jeho srdce přirostlo k divadlu. V mládí získal spoustu juniorských cen. V roce 1993 se rozvedl. Útěchou pro něj mohl být zisk Oskara za manžela Tiny Turner ve stejnojmenném filmu. Jeho filmová kariéra šla strmě vzhůru. Vynikající role v dramatu Vražedné aliby, první černošký herec, který hrál Othella, sci-fi Horizont událostí a zřejmě zatím jeho vrchol kariéry, Morpheus v megahitech Matrix. Po této roli se tento milovník motorek stal nefalšovanou hvězdou Hollywoodu.Sara Sidle (Jorja Fox)


Sara byla nováčkem v týmu a postupem času se ovšem vypracovala na plnohodnotného člena týmu. Je velice citlivá, ctižádostivá. Často do případu vnáší osobní až přemrštěný neobjektivní, ale morální pohled. Sara se také podařil jeden husarský kousek. Za partnera ulovila Gilla Grissoma, že to dalo ale práce.


New York se stal 7.7.1968 rodištěm Jorji Fox. Dětství strávila na Floridě s rodiči a s bratrem Jeffem. Jorja si vydělávala modelingem, ale poté vystudovala hereckou školu a na úspěch měla zaděláno. Do podvědomí diváků po celém světě se zapsala rolí v seriálu Pohotovost, kde hrála ve 33 epizodách. Objevila se ve filmu Memento, ale výraznější slávu ji přinesla až Kriminálka Las Vegas. Ráda cestuje, hraje na kytaru a je také scenáristkou a režisérkou v Los Angelském divadle.Catherine Willowsová (Marg Helgenberger)


Catherine měla bouřlivý život. Po peripetiích s rodinou v dětství a v dospívání se dostala do Las Vegas, kde si začala přivydělávat jako číšnice a poté jako tanečnice v kasínech a jiných klubech. Své rychle vydělané peníze vrážela do studií a do svého přítele Eddieho. Eddieho si nakonec vzala a měli spolu dceru Lindsay. Jenže šťastné manželství skončilo rozvodem a Catherine odešla na kriminálku. Catherine je ženská otrkaná životem a na případy nahlíží z lidského hlediska. Je citlivá, rázná a nebojí se nových věcí. Život ji stále přináší něco nového.


16.listopadu 1958 přišla na svět Marg Helgenberger ve státě Nebraska. Už od malička chtěla být herečkou. Z divadla se dostala ke své první velké roly v seriálu Ryan's hope. Tady se setkala se svým budoucím manželem se kterým žije dodnes a mají spolu syna Hougha. Slávu získala už v roce 1989, kdy získala cenu Emmy za seriál China beach. Během následujících let si zahrála v seriálu Pohotovost, spolupracovala se Stevenem Spielbergem, zahrála si v Mizerech, s Julií Roberts zářila v Erin Brockovich a naposledy jsme ji mohli vidět po boku Kevina Costnera ve filmu Mr.Brooks.Warrick Brown (Gary Dourdan)


Warrick je z celého týmu nejvíce spjatý s Las Vegas. Las Vegas je jeho rodištěm. Jako malý nepoznal svého otce a matka ho opustila v sedmi letech. Poté musel jít na výchovu k přísné babičce. V dospívání se začal věnovat kasínům a hudbě. Kasíno bylo pro Warricka vůbec osudné. Vypěstoval si tu závislost na hazardu a špatná pověst se s ním táhne pořád. Jako kriminalista je velice důležitým článkem v týmu. Nejenže zná mnoho vlivných lidí a má dobré konekce, ale parádně mu to myslí a má bystrý úsudek. Warrick je také známý proutník, ale když mu jedna dívka zlomila srdce, tak si na ženy začal dávat pozor.


Gary Dourdan se narodil 11. prosince 1966 ve Philadelphii. V mládí se v něm probudila touha tvořivosti. Začal se věnovat hudbě, herectví a sportu. Přestěhoval se do New Yorku a zde našel práci, která ho bavila. Jeho velká chvíle přišla, když byl obsazen do seriálu A Different World. Čeští diváci si ho budou nejspíš pamatovat v rolích ve filmech Vetřelec: Vzkříšení, Ruce od krve, Impostor nebo Neznámý svůdce. Gary je rozvedený a má dceru a syna. V dubnu 2008 byl Gary objeven na kraji silnice, spící ve svém autě. Byl zatčen z důvodu podezření na přechovávání heroinu, kokainu, extáze a léků na předpis. Složil kauci pět tisíc dolarů a byl propuštěn.Nick Stokes (George Eads)


Nick je po Grissomovi asi nejlepší článek týmu. Je pracovitý, na případ hledí vždy okem kriminalisty a vědce. Většinou pracuje v terénu. Byl povýšen a Grissom ho neustále tlačí dopředu, aby byl Nick lepším kriminalistou.


1.3.1967 se v Texasu Georg narodil. Když dostudoval školu, chtěl se stát hercem a tak nasedl do vypůjčeného auta a odjel do Los Angeles. Zahrál si v seriálu Pohotovost a Dva a půl chlapa. Na herecké výsluní ho vynesla až role v Kriminálce Las Vegas.Greg Sanders (Eric Szmanda)


Greg vnáší do týmu mladou krev. Je to odborník přes chemii a DNA. Své kolegy baví převleky a historkami. Jeho cíl je se stát plnohodnotným členem kriminálky a dělá vše proto, aby se tak stalo. I přes své chemické koníčky je naprosto normálním mladým mužem.


Eric se narodil 24.7.1975 v Milwaukee. Na škole byl tak trochu rebel. Miloval muziku a kvůli ní pěstoval mnohdy záškoláctví. Působil také v divadelním kroužku. Po škole se musel rozhodnout jestli se bude věnovat muzice nebo filmu. Nakonec skloubil obě povolání dohromady. Založil si hudební produkční společnost. Je velkým milovníkem Marylina Mansona, zahrál si v jednom jeho klipu, ale ten nebyl v USA nikdy odvysílán. V současné době se věnuje natáčení Kriminálky a divadlu.Jim Brass (Paul Guilfoyle)


Kapitán Jim Brass je nekompromisním policistou, který vždy zachovává tvář drsného amerického poldy a s ničím a s nikým se nepáře. Bezpochyby je také nejvtipnějším policistou v Las Vegas, jeho hlášky jsou nepostradatelné.


Paul se narodil 28.4.1949 v Bostonu. Vystudoval ekonomii na prestižní univerzitě v Yale. Začínal v divadle, kde hrál i po boku Al Pacina. Poté se dostal k filmovému průmyslu a zahrál si v 70-ti filmech. Nejvýznamnější je Air Force One, Vyjednavač, Amistad nebo L.A.přísně tajné.Dr.Albert Robins (Robert David Hall)


Dr.Albert Robins má jistě nejodpornější, ale taky dost možná nejzajímavější práci v týmu. Je patologem. Své kolegy zásobuje nejen příčinami smrti obětí, ale také sype z rukávu skvělé hlášky.


Robert se narodil 9.11.1947 v New Jersey. Vystudoval anglickou literaturu a filozofii. Byl třikrát ženatý a má dvě děti. V roce 1978 se jeho auto srazilo s náklaďákem. Lékaři mu museli amputovat obě nohy a byl popálený na 65% svého těla. Jeho role v Kriminálce byla původně napsaná pouze pro jednu epizodu, ale stal se oblíbeným mezi diváky, a tak se v seriálu začal objevovat pravidelně.Riley Adamsová (Lauren Lee Smith)


TODO...


Lauren se narodila 19.června 1980 ve Vancouveru. Lauren měla velice živé dětství. S rodinou procestovala celý svět. Poté se usadila v Los Angeles. Je veliká fanynka zimních sportů. Zkusila si snowboarding, plavání, bruslení a basketbal.David Phillips (David Berman)


David je asistent koronera Dr.Alberta Robinse. David je tichý, ale zato je velice pracovitý. Na místě činu je vždy včas a většinou dříve než kriminalisté a je vždy připraven svým kolegům sdělit proč a kdy oběť umřela.


David se narodil 1.listopadu, bohužel neznámého roku. Vystudoval ve Washingtonu D.C. univerzitu. Hostoval v jedné epizodě seriálu Heroes a také v seriálu Vanished, zde si zahrál celkem v sedmi epizodách. Jeho nejvýraznější role přišla až v tomto seriálu. David i jeho bratr se podílí na výrobě tohoto seriálu. Bratr Josh Berman je jeden z producentů. Samotný David zajišťuje spolu s dalšími kolegy pro seriál kriminalistické pomůcky a postupy.David Hodges (Wallace Langham)


Hodges je dnes už jedna z hlavních postav seriálu. Je to trochu podivín. Ale bez něj by to v laboratoři nebylo ono. Je to šplhoun a vlezdoprdelka. Má svůj osobitý humor. U většiny členů týmu není oblíbený. Ale má také skvělé hlášky.


Wallace se narodil 11.3.1965 v Texasu. Jeho filmová kariéra není tak oslnivá jako u jiných herců. Za zmínku z jeho filmů stojí Bláznivá školka a Malá Miss Sunshine. Spíše než jeho postava je znám jeho hlas. Svůj hlas propůjčil mnoha postavám v animovaných filmech. Jako televizní herec hostoval v mnoha seriálech např. Pohotovost, Star Trek:Voyeger a Sex ve městě. Jeho životní role zatím přišla v podobě Davida Hodgese. Má tři děti, je jednou rozvedený. V současnosti je ženatý s taneční umělkyní. Langham měl také pletky se zákonem. V roce 1999 zbil jednoho homosexuálního bulvárního reportéra plátku Star, který v bulváru otisknul útočné články proti jeho přítelkyni. Langham byl obviněn z ublížení na zdraví a ze zločinu z nenávisti. Dostal tříroční podmínku a byl odsouzen k 450 hodinám veřejných prací na dobročinných akcích pro gaye a lesbičky a k darování 10 000 dolarů Los Angeleskému centru pro gaye a lesbičky.Conrad Ecklie (Marc Vann)


Ecklie je zástupce ředitele kriminálky. Všichni spadají pod jeho vedení. Každé konfrontaci s ním se snaží vyhnout všichni z týmu. Obzvláště je zasednutý na Grissomův tým. Díky tomu vznikají výrazné antipatie mezi Eckliem a týmem Grissoma.


Marc se narodil 23.srpna roku 1954 ve Virginii. Zde i vyrůstal. Jeho dětství bylo spojeno s vodou. Často trávil čas na loďce a rybařil. Začínal jako mim. Poté vystudoval tanec a jeho první velká herecká role přišla v divadle ve West Side Story. Poté si vzal za manželku herečku a odstěhoval se do Chicaga. Tam se pohyboval jako dramaturg a manažer jednoho divadla. V Chicagu si dokonce zahrál v jedné hře po bohu Williama Petersona a byl také režírován na divadle Johnem Malkovichem. Po třech letech manželství se rozvedl. V roce 1998 se přestěhoval do Los Angeles a začal vyučovat jógu. Poté se prosadil na televizních obrazovkách díky Kriminálce. Hostoval v seriálech Chirurgové, Beze stopy, Ztraceni, Boston Legal a Myšlenky zločince.