Cold Case

Odložené případyOdložené případy (anglicky Cold case) je americký detektivní seriál odehrávající se ve Filadelfii. První epizoda byla uvedena v září 2003 na CBS. V České republice ho vysílá TV Nova. V tomto seriálu se speciální jednotka z oddělení vražd Filadelfského policejního úřadu zabývá řešením často velmi starých případů z minulosti, které byly z nějakého důvodu odloženy. Každá epizoda začíná záběrem do minulosti (flashbackem), ve kterém můžeme vidět člověka (budoucí oběť) v posledních dnech či hodinách jeho života. Následuje záběr na již mrtvé tělo oběti. Divák se tedy hned na začátku nedozví, jakým způsobem a proč člověk zemřel nebo kdo ho zavraždil. Poté se děj přesune do současnosti, kde se odloženého případu ujme již zmiňovaná jednotka a začne ho vraždu vyšetřovat. Většinou na popud nějakého nově objeveného důkazu. Během výpovědí podezřelých se znovu objevují flashbacky, takže většinu postav musí hrát dva herci (postavu ze součanosti a z flashbacku). Vyšetřování někdy zkomplikuje zjištění, že možný svědek nebo pachatel je už po smrti. Každá epizoda, až na jednu výjimku (II. řada, epizoda 9 "Lovec myšlenek" (Mind Hunters)), skončí úspěšným vyřešením odloženého případu. Na konci se také vždy a chvíli objeví před zraky nějakého detektiva v dálce "duch" oběti, která je jakoby ráda za vyřešení okolností své smrti.Lilly Rush (Kathryn Morris)


Lilly Rush je zkušená, důmyslná a tvrdohlavá kriminalistka, která vynikala v řešení kriminálních případu v současnosti. Ovšem Lilly upřela svůj zrak do policejních archivů a začala si vybírat nevyřešené případy. Je si plně vědomá, že díky své práci může otevřít v životech jiných lidí Pandořinu skříňku a proto je to solidární, soucitná a citlivá žena.


Kathryn Morris se narodila 28.února 1969 ve státě Ohio. Dětství prožila se svými sedmi sourozenci, když křižovali napříč Spojenými státy s rodinnou gospelovou kapelou Morris Code. Vystudovala univerzitu ve Filadelfii. Oku českého diváky není určitě Kathryn neznámá. Zahrála si například v seriálu Xena, Pensacola: Zlatá křídla a JAG. Její jméno se také objevovalo ve známých filmech jako oscarový snímek Lepší už to nebude, A.I. Umělá inteligence, Minority report, Výplata nebo Lovci myšlenek. Ovšem největší sláva Kathryn potkala až v seriálu Cold Case.John Stillman (John Finn)V New Yorku 30.9.1952 se narodil John Finn. Školu dokončil v roce 1970 také v New Yorku. Než se stal hercem vystřídal mnoho povolání. Byl učitelem na katolické škole a nebo řidič limuzín. Tohoto charismatického herce si český divák bude pamatovat spíše z filmového plátna. Hrál například v Cliffhangeru, Chyť mě, když to dokážeš nebo Štvanec. I v seriálech si zahrál, ale pouze epizodní role. Například Dawsonův svět, Nemocnice Chicago Hope a Akta X.Nick Vera (Jeremy Ratchford)Jeremy se narodil 6.8.1965 v Kanadě. Tento ženatý chlapík se živil mimojité jako dělník v docích nebo DJ. Jeho herecká kariéra je zatím velice krátká. Proslavil se rolí až v seriálu Cold Case.Will Jeffries (Thom Barry)Barry je už dlouhá léta povoláním herec. Narodil se v Ohiu. Zahrál si například ve filmech rychle a zběsile 1,2 a v Seriálu beze stopy.Scotty Valens (Danny Pino)15.dubna 1974 se Daniel narodil v Miami. Původem pochází z Kuby. Je ženatý a má syna Luca Daniela. Věnuje se spíše divadle. Zahrál si na shakespearovských slavnostech v New Yorku a nebo po boku Madonny ve hře „Up for Grabs“. Televizní kariéru začal v seriálu Muži, ženy a psy a The Shield. Nyní hraje v Cold Case.Kat Miller (Tracie Thomas)Tracie se narodila 19.8.1975 v Baltimoru. Vystudovala univerzitu a začala se věnovat divadlu. Proslavila se až v seriálu Cold Case. Zahrála si ve filmech Ďábel nosí Pradu a Grindhouse.